MATERIAŁY I PIELĘGNACJA

 

Planując nasze kolekcje jednym z bazowych kryteriów jest dobór jakościowych tkanin i dodatków. Odpowiednia pielęgnacja ubrań pozwoli na cieszenie się nimi dłuższy czas. Zawsze zalecamy zapoznanie się z metką pielęgnacyjną przy ubraniach. Świadoma troska o nie, to jednocześnie troska o nasze środowisko.

Bawełna

Bawełna to tkanina naturalna - wytworzona z włókien roślinnych, miękka i higroskopijna. Ze względu na występowanie pod wieloma postaciami (m.in. muślin, popelina, denim), które wymagają indywidualnej pielęgnacji, zawsze należy zwracać uwagę na metkę z zaleceniami pielęgnacyjnymi. Bawełna jak każda naturalna tkanina ma skłonność do delikatnego kurczenia się, nawet do 6%. 
 
Ubrania z bawełny najlepiej prać na dedykowanym programie, w temperaturze maksymalnie do 40 stopni, gdyż wysokie temperatury mogą doprowadzić do ich skurczenia. Z tego samego powodu należy unikać suszarek bębnowych. Najlepiej jest by bawełniane ubrania po praniu wstrząsnąć i rozwiesić równomiernie lub na płasko. Nie należy ich również zbyt mocno wykręcać czy wyżymać. Jeśli będzie potrzeba prasowania, należy żelazko ustawić na temperaturę niską lub średnią, a podczas przechowywania odzieży uwzględnić odpowiednią cyrkulację powietrza. 

Denim

Denim to tkanina bawełniana o skośnym splocie. Powstaje ze skręconej bawełnianej przędzy. Materiał ten charakteryzuje się wysoką odpornością na zniszczenia. 
 
Nie należy zbyt często prać ubrań denimowych. Jeśli nastąpi taka potrzeba, to najlepiej na lewej stronie, po zapięciu guzików/suwaka, w niskiej temperaturze - do 30 stopni. Suszenie może odbywać się na płasko lub po rozwieszeniu. Do prasowania natomiast, w razie takiej potrzeby, warto użyć parownicy. 

Wełna

Wełna jest tkaniną naturalną pochodzenia zwierzęcego. Jej charakterystycznymi cechami są trwałość, elastyczność oraz właściwości termiczne.
 
Ubrania z wełny nie potrzebują częstego prania, warto wykorzystać wietrzenie. Jeśli jednak nadejdzie potrzeba prania wyrobów wełnianych, to ręcznie w letniej wodzie do 30 stopni oraz w towarzystwie specjalnego płynu dedykowanego wełnie. Suszenie jak i przechowywanie powinno odbywać się na płasko, gdyż może nastąpić trwałe odkształcenie tkaniny. 
 
Naturalną właściwością wełny jest pilingowanie. Zmechacenia można usunąć golarką do ubrań a następnie zebrać rolką do czyszczenia. Mocno zanieczyszczoną odzież wełnianą zaleca się oddać do pralni. 

Kaszmir

Kaszmir to włókno naturalne, pozyskiwane z runa kóz kaszmirskich. To tkanina lekka, delikatna, termoregulacyjna, higroskopijna i hipoalergiczna. 
Aby długo cieszyć się jakością ubrań z kaszmiru najlepiej jest prać je ręcznie, na lewej stronie i w zimnej wodzie. Włókna należy delikatnie masować. Odzież z kaszmiru nie powinna spędzić jednak w wodzie dłużej niż 15 minut. Po opłukaniu, w celu suszenia, należy ułożyć ubranie między dwoma ręcznikami i delikatnie uciskać je by zebrać nadmiar wody. Następnie powinno się je pozostawić na płaskiej powierzchni z dala od bezpośredniego światła słonecznego i ciepła. Jeśli pojawią się jakiekolwiek marszczenia materiału, kaszmir można odprasować parownicą – zaleca się robić to na lewej stronie przez drugą warstwę materiału. Tak jak przy suszeniu, ubrania kaszmirowe należy przechowywać na płasko. Warto pamiętać również o naturalnych tendencjach kaszmiru do pilingu. 

Sztruks

Sztruks zwykle wykonany jest z bawełny. Może również zawierać mieszanki włókien syntetycznych, co zapewnia jemu dodatkową wytrzymałość. Tkanina sztruksowa znana jest ze swojej wyrazistej prążkowanej faktury i eleganckiego wyglądu. Charakteryzuje ją także trwałość oraz miękkość materiału.
Ubranie ze sztruksu najlepiej jest prać na lewej stronie, w temperaturze do 30 stopni na programie delikatnym. Należy unikać suszarki bębnowej i suszyć ubrania w sposób tradycyjny. Jeśli zajdzie potrzeba prasowania tkaniny sztruksowej, najlepiej użyć parownicy i prasować ją zgodnie z kierunkiem włosa, by uniknąć wyświecenia.

Wiskoza

Wiskoza to materiał pochodzenia naturalnego, a dokładnie z celulozy uzyskanej z drewna. Tkanina ta doskonale oddycha, nie uczula, jest higroskopijna i przewiewna.
Ubrania z wiskozy należy prać w niskich temperaturach, do 30 stopni. Najbezpieczniej prać je ręcznie lub w programach do delikatnych tkanin z niskimi obrotami. Nie trzeba jednak prać ich po każdym założeniu, można je wywiesić na świeżym powietrzu dla przewietrzenia, koniecznie unikając bezpośredniego słońca. Podczas suszenia zaleca się rozłożenie odzieży z wiskozy na płasko. Prasować jest ją najlepiej na niskich temperaturach, na lewej stronie lub przez bawełnianą ściereczkę, by uniknąć wyświecenia materiału. Dobrą metodą jest także parownica. Dla wiskozy naturalnym procesem jest możliwy wykurcz tkaniny do 5%.

Cupro

Cupro, podobnie jak wiskoza, jest materiałem z odnawialnych surowców naturalnych. Jest przewiewne, miękkie i higroskopijne. Pięknie układa się na sylwetce. Cupro jest niczym połączenie bawełny i jedwabiu, dzięki czemu gniecie się mniej niż wiskoza. 
 
Pranie ubrań z cupro powinno odbywać się ręcznie w letniej wodzie lub w pralniach chemicznych. Zalecane jest suszenie na płasko ze względu na zwiększenie ciężaru materiału po praniu. Po wyschnięciu, ewentualne zagniecenia warto przeprasować parownicą lub żelazkiem na niskiej temperaturze i lewej stronie. Dla cupro naturalnym procesem jest możliwy wykurcz tkaniny do 5%. 

Odzież puchowa

Odzież puchowa ceniona jest za wyjątkowe właściwości izolacyjne. Nasze ubrania puchowe  tworzone są z najwyższej jakości puchu naturalnego. 
Aby odzież z dodatkiem puchu posłużyła jak najdłużej, należy stosować się do wskazówek z metki pielęgnacyjnej. Ubrania puchowe nie powinny być prane zbyt często, np. raz w sezonie. Zaleca się by takie pranie odbyło się z użyciem właściwego preparatu i najlepiej w wyspecjalizowanej pralni chemicznej. Zdecydowanie odradza się prania w pralce bębnowej. 

Tkaniny z cekinami

Cekiny to błyszczące ozdobne elementy tkaniny.
Aby zadbać o tkaniny cekinowe zdecydowanie odradza się prania w pralce automatycznej czy suszenia w suszarce bębnowej. Ubrania z tkanin zdobionych cekinami należy prać ręcznie w letniej wodzie z ewentualnym dodatkiem delikatnego środka piorącego. Suszenie powinno odbywać się na płasko na grubym suchym ręczniku. Przy potrzebie wyprasowania zaleca się prasowanie na lewej stronie przy użyciu dodatkowego cienkiego materiału oraz ustawienie niskiej temperatury na żelazku.

Wyroby skórzane

Skóra to tkanina ceniona za swoją wytrzymałość, która wymaga jednak systematycznej pielęgnacji. 
 
Regularne czyszczenie suchą miękką ściereczką i ochrona przed czynnikami środowiskowymi w postaci używania specjalistycznych środków dobranych do rodzaju skóry, powinny stać się rutyną w pielęgnacji wyrobów skórzanych. Zalecane jest również unikanie nadmiernego nasłonecznienia, które może powodować pękanie skóry. 

Kawa

Zmielona kawa jest pozyskiwana i poddawana recyklingowi, aby wytworzyć włókno. Jej najcenniejsze cechy to – absorbowanie zapachu, higroskopijność i ochrona przeciw promieniowaniu UV. 
 
Ubrania z kawą warto prać ręcznie, w temperaturze do 30 stopni. Nie należy ich suszyć w suszarce bębnowej. Prasowanie zaleca się na lewej stronie przez warstwę cienkiego materiału. 

Acetat

Acetat to materiał z włókna celulozowego. Ze względu na swoje właściwości często wykorzystywany jest do wykończenia odzieży w postaci podszewki. Do jego zalet należą higroskopijność, przewiewność i miękkość.
 
Ubrania z dodatkiem acetatu najlepiej prać ręcznie, w temperaturze letniej do 40 stopni. Suszenie nie powinno odbywać się w suszarce bębnowej. Ze względu na swoją niską gniotliwość, acetat rzadko będzie wymagać prasowania. W przypadku takiej potrzeby najlepiej zrobić to na niskiej temperaturze do 120 stopni i przez bawełnianą ściereczkę.

Ramia

Ramia to włókno naturalne, pozyskiwane z łodyg różnych tropikalnych roślin z rodziny pokrzywowych, zwanych również pokrzywą chińską. Tkanina ta jest niezwykle chłonna, oddychająca i wytrzymała. 
 
Odzież z ramii należy prać ręcznie w chłodnej wodzie i suszyć na płaskiej powierzchni. Prasować najlepiej na lewej stronie, jeszcze lekko wilgotną tkaninę lub jeśli jest zbyt sucha warto użyć wilgotnej bawełnianej ściereczki pod żelazkiem.

Len

Len to materiał naturalny o wielu zaletach. Do najcenniejszych należą jego wytrzymałość, przewiewność i przyjazność alergikom. 
 
Lniane ubrania należy prać w wodzie chłodnej lub letniej do 40 stopni. Wyższe temperatury mają wpływ na osłabianie włókien. Pranie nie musi być częste, odzież z lnu można przewietrzyć, unikając mocnego nasłonecznienia. Suszenie zaleca się na płasko w zacienionym pomieszczeniu, a prasowanie jeszcze na wilgotno, przy wyższej temperaturze żelazka 180-200 stopni.